Czy kawa przebarwia zęby?

Czy kawa przebarwia zęby?

Kawa zawiera polifenole, które mogą przyczynić się do powstawania przebarwień na zębach. Gdy pijemy duże ilości czarnej kawy, ze szkliwa wypłukuje się wapń, co prowadzi do powstania przebarwień. Picie kawy z mlekiem minimalizuje nieco proces powstawania przebarwień na zębach ze względu na kazeinę , dostarczaną z mlekiem, która wiąże się z taninami. Jednak nie jest w stanie całkowicie ograniczyć powstawania przebarwień.

Kiedy myć zęby: przed czy po kawie?

Mycie zębów przed wypiciem kawy jest zdecydowanie rekomendowane, ze względu na fakt, że czysta i gładka powierzchnia szkliwa mniej absorbuje barwniki. Dodatkowo fluor w paście do zębów znacznie ogranicza powstanie próchnicy. Należy jednak odczekać około 30 minut przed wypiciem ulubionej filiżanki kawy.

Mycie zębów po kawie powinno odbyć się po około 20-30 minutach po wypiciu płynu, ze względu na kwasy zawarte w kawie, które nasilają powstanie próchnicy.

Kilka trików jak pić kawę, aby zmniejszyć efekt przebarwień?

  1. Kawę mrożoną można pić z wykorzystaniem słomki.
  2. Po każdej filiżance kawy należy przepłukać jamę ustną wodą.
  3. 3-minutowe żucie gumy pobudza ślinianki do wydzielania śliny, która oczyszcza powierzchnie zębów.

Jak postępować kiedy przebarwienia się już pojawią?

Rekomendujemy wizytę u higienistki stomatologicznej, która przeprowadzi zabieg profesjonalnej higienizacji jamy ustnej. Za pomocą skalera ultradźwiękowego usunie kamień nazębny, piaskarki i odpowiedniego piasku usunie przebarwienia i osady oraz przeprowadzi terapię odbudowy szkliwa.

Scroll to Top