Endodonta Wrocław

Endodoncja Wrocław

Jeżeli szukają Państwo specjalistycznej opieki dentystycznej, to klinika stomatologiczna Welldent jest miejscem, w którym otrzymacie stosowną pomoc, prawdopodobnie najlepszą na terenie całej Warszawy. Nasza oferta obejmuje między innymi leczenie kanałowe oraz wymagające zastosowania specjalistycznego sprzętu leczenie kanałowe pod mikroskopem.

Endodoncja, czyli leczenie kanałowe, jest metodą często wykorzystywaną przez stomatologów, a nowoczesne technologie sprawiają, że staje się ona coraz bardziej skuteczna i bezpieczna. Dzięki niej możliwe jest uniknięcie usunięcia zęba w momencie, kiedy jego miazga jest na tyle zainfekowana, że nie ma możliwości jej uratowania. Leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala na dokładne wyleczenie zęba, co zapobiega konieczności stosowania implantów lub protez zębowych.

Skuteczne leczenie endodontyczne Wrocław

Leczenie kanałowe, inaczej nazywane leczeniem endodontycznym, to metoda stosowana w przypadku nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba. Polega ono na usunięciu chorej miazgi z komory zęba i kanałów, a następnie ich dezynfekcji i wypełnieniu specjalnym materiałem.

W Welldent wykorzystujemy do tego celu gutaperkę, materiał znany ze swojej skuteczności i trwałości. Główną zaletą leczenia kanałowego jest możliwość zachowania martwego zęba przez długi czas, bez konieczności martwienia się o ewentualne objawy niepożądane. Warto podkreślić, że leczenie kanałowe przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym, co gwarantuje komfort Pacjenta.

Nasi lekarze są aktywnymi członkami polskich i zagranicznych renomowanych towarzystw naukowych:

polskie towarzystwo endodontyczne
Polskiego Towarzystwa Endodontycznego
ese
European Society of Endodontology

Najnowocześniejszy sprzęt endodontyczny i doświadczony zespół

W Welldent do każdego leczenia kanałowego wykorzystujemy mikroskop stomatologiczny, który umożliwia 40-krotne powiększenie. Uważamy, że leczenie kanałowe pod mikroskopem jest standardem, dlatego nie doliczamy żadnych dodatkowych opłat za jego wykorzystanie. Nasza klinika jest wyposażona w nowoczesny sprzęt, narzędzia oraz materiały do leczenia kanałowego. Nasz zespół to doświadczeni lekarze endodonci, którzy regularnie podnoszą swoje kwalifikacje na licznych kursach i konferencjach naukowych. Zajmujemy się również leczeniem trudnych przypadków, takich jak usuwanie złamanych narzędzi, udrażnianie zobliterowanych kanałów, opracowywanie zakrzywionych kanałów, zamykanie perforacji oraz odnajdywanie dodatkowych kanałów.

Czytaj dalej

Wskazania do leczenia endodontycznego

Zęby wymagają leczenia kanałowego z różnych przyczyn. Do najczęstszych należą:

  • Głęboka próchnica drążąca w kierunku komory miazgi.
  • Zapalenie miazgi.
  • Zgorzel miazgi.
  • Urazy zęba.
  • Patologiczne starcie zębów.
  • Głęboka kieszonka dziąsłowa.
  • Obumarcie zęba pod wpływem głębokiego wypełnienia (plomby).
  • Głęboki ubytek przyszyjkowy.
  • Obumarcie zęba pod wpływem innych patologicznych czynników.

Ząb zakwalifikowany do leczenia kanałowego może to być zarówno ząb objawowy – bolący, jak również zainfekowany, niebolący, nieobjawowy. Ból może być samoistny, pulsujący, bywa, że budzi w środku nocy. Może też występować silna nadwrażliwość na zimne lub gorące bodźce albo ból podczas nagryzania. Czasem puchnie dziąsło wokół zęba lub tworzy się przetoka ropna na dziąśle. Bardzo często nie ma żadnych objawów bólowych i dopiero podczas doczyszczania ubytku próchnicowego okazuje się, że miazga została już zaatakowana przez bakterie. Czasem tylko na zdjęciu rentgenowskim widoczny jest stan zapalny przy korzeniu zęba, który nigdy wcześniej nie bolał. Do leczenia kanałowego ponownego, w środowisku medycznym zwanym reedno, kwalifikujemy zęby, które w przeszłości zostały wyleczone nieprawidłowo. Taka sytuacja występuje w przypadku niedopełnionych kanałów, złamanych narzędzi w kanale, przedziurawienia (perforacji) kanałów.

Przebieg leczenia endodontycznego

Leczenie endodontyczne, polega na usunięciu miazgi z kanałów, wykonaniu ich dezynfekcji, następnie szczelnym wypełnieniu kanałów odpowiednimi materiałami i na koniec szczelnym zabezpieczeniu korony klinicznej zęba. W zależności od rozpoznania lekarz wybiera odpowiednią metodę leczenia kanałowego. Jednak w dużym uproszczeniu, dla ogólnego zrozumienia aspektu leczenia kanałowego, przebieg leczenia wygląda następująco:

Otwarcie komory zęba i usunięcie martwej lub żywej miazgi.
Opracowanie kanału lub kanałów korzeniowych przy użyciu narzędzi kanałowych z obfitym płukaniem kanałów.
Osuszenie kanałów.
Wypełnienie kanałów materiałami biozgodnymi, np. gutaperką.
Wypełnienie zęba materiałami kompozytowymi lub uzupełnieniami protetycznymi.

Nowoczesne technologie stosowane w endodontycji

 

Do leczenia kanałowego pod mikroskopem w naszej Klinice stosujemy mikroskopy, co pozwala nam dokładniej i precyzyjniej wykonywać zabiegi. Mikroskop powiększa obraz, umożliwia odnajdywanie niewidocznych gołym okiem kanałów, diagnostykę pęknięć i złamań korzenia, naprawę uszkodzeń zęba oraz wyjmowanie złamanych narzędzi lub wkładów koronowo-korzeniowych.

Tomografia komputerowa

Najnowocześniejszym badaniem rentgenowskim, które stosujemy, jest stomatologiczna tomografia wiązki stożkowej (CBCT). Dzięki temu badaniu można dokładnie zobaczyć zmiany zapalne, złamania pionowe korzeni, dodatkowe kanały czy złamane narzędzia. Jest to badanie trójwymiarowe, co pozwala na uniknięcie problemów wynikających z nakładania się struktur anatomicznych, tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych płaskich zdjęć rtg. Badanie CBCT jest standardem diagnostycznym przed rozpoczęciem leczenia kanałowego.

Leczenie kanałowe w koferdamie

Przed rozpoczęciem leczenia kanałowego stosujemy koferdam (ślinochron), który izoluje ząb od środowiska jamy ustnej. To gwarantuje suchość w obrębie leczonego zęba i ochronę pacjenta przed narzędziami oraz płynami do odkażania kanałów. Leczenie w koferdamie przyczynia się również do skrócenia czasu zabiegu.

Pomiar długości kanału przy użyciu endometru

Aby zapewnić prawidłowe leczenie kanałowe, ważne jest ustalenie długości roboczej leczonego zęba. Długość robocza to odległość między punktem referencyjnym na koronie zęba a otworem fizjologicznym kanału. Pomiar ten jest niezbędny do precyzyjnego przeprowadzenia zabiegu.

Opracowanie przy pomocy narzędzi rotacyjnych

Narzędzia kanałowe mogą być ręczne lub maszynowe (rotacyjne). Służą do udrożnienia i poszerzenia kanałów poprzez zeskrobanie z nich zębiny. W trakcie opracowywania kanałów stomatolog najpierw sięga po narzędzie o najmniejszej średnicy, a następnie stosuje coraz większe rozmiary. Narzędzia rotacyjne nadają precyzyjny kształt opracowywanego kanału i skracają czas zabiegu.

Wypełnienie kanałów ciekłą gutaperką

Do wypełnienia kanałów korzeniowych używamy gutaperki, która jest materiałem ciekłym i termoplastycznym. Jest to najlepszy materiał do trwałego wypełnienia kanałów, zapewniając długotrwałą ochronę zęba.

Welldent to miejsce, gdzie nowoczesna technologia łączy się z doświadczeniem lekarzy, tworząc doskonałe warunki dla skutecznego leczenia kanałowego. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Dla naszych Pacjentów z Wrocławia oraz okolic to najlepszy wybór w leczeniu kanałowym.

Zapraszamy do Welldent

Nasza klinika Welldent znajduje się na osiedlu Gaj we Wrocławiu, co sprawia, że jesteśmy łatwo dostępni dla Pacjentów z różnych części miasta. Komfortowa lokalizacja to tylko jedna z wielu zalet, które wyróżniają naszą klinikę na tle innych placówek stomatologicznych.

Scroll to Top